×

Odporúčané otázky

Aký zámok odporúčate ku videovrátnikom?

Otestovaný a odporúčaný je tento Elektricky zamok ktorý ponúkame aj na našich stránkach.

Pre zámok výrobca udáva tieto parametre:

 • 18V AC/DC (jednosmerné / striedavé)
 • 4 A impulzný prúd, max. 250 mA prídržný prúd (30 Ω max)

team smartparts.sk


Aký kábel možno použiť pre videovrátnik s vonkajším panelom Linea 3000?

Na všetky prepojenia vrátnikov typu Classe 100, Classe 300 alebo Classe EOS je najvhodnejšie použiť originálny kábel Bticino, ktorý nájdete aj na našom e-shope. Kábel je vhodný na na pripojenie:

 • Vonkajšej jednotky
 • Vnútornej jednotky
 • Elektrického zámku na bránke alebo ovládanie pohonu brány

Kábel je vhodný na malé napätie ale aj 230V.

Pri jestvujúcej kabeláži si prekontrolujte maximálne dĺžky podľa tabuľku nižšie:

kabel vratnik Legrand

team smartparts.sk


Zapojenie videovrátnika - LEGRAND EASY KIT cca 25m na kábel CAT5E FTP?

Dobrý deň,

vo Vašom prípade na vzdialenosť 25 m by to malo byť v poriadku. Ak by bola možnosť výberu, najideálnejší je originál zbernicový kábel Bticino alebo netienený dátový kábel (UTP).

smartparts.sk


Dobrý deň, aké sú rozmery vnútornej jednotky?

Dobrý deň,

Rozmery vnútornej jednotky sú: 238 mm (Š) x 167 mm (V) x 26 mm (H).

Legrand rozmery displeja

team smartparts.sk


Ako je to z dosahom vypínač - prijímač?
 • V otvorenom priestore je to 100 m
 • V dome / byte to závisí od konštrukcie stien. Pri 20m by mala byť funkčnosť bezproblémová

V prípade problémov sa dá použiť zosilňovací modul – nepoužívaný vypínač ktorý bude plniť funkciu zosilňovača signálu niekde na polceste

team smartparts.sk


Na aký kábel sa zapája inteligentný termostat SMARTHER 230V Wi-Fi? Budeme mať podlahové kúrenie.

Dobrý deň,

Svorkovnica termostatov Legrand / Bticino smarther s montážou do inštalačnej krabice vyzerá takto:

smarther svorkovnica
 • Na pripájacie svorky L a N sa privedie napájací kábel s napätím 230V. Napríklad kábel typu CYKY-J
 • Na výstupné svorky C - NC - NO môžete pripojiť napätie 230V (napríklad na ovládanie ventilov podlahového kúrenia v rozdeľovači kúrenia) alebo ich použiť na ovládanie elektrického / plynového kotla alebo tepelného čerpadla bezpotenciálovým signálom.

V každom prípade ak do miesta inštalácie termostatu privediete kábel CYKY-J 5x1,5 budete mať dostatok vodičov pre všetky možné kombinácie a teoretické možnosti zapojenia.

team smartparts.sk


Chcel by som vedieť k bezdrôtovemu zvončeku Legrand TOP výdrž batérie prijímača a vysielača a rozmery tlačidla. Ďakujem.

Dobrý deň,

Preveroval so výdrž batérie tohto typu zvončeka u jedného z našich zákazníkov a potvrdil že zvonček slúži vyše roka bez výmeny batérií.

Rozmery tlačidla cca 57 x 57 mm.

smartparts.sk


Je mozne termostatom Netatmo Smart ovladat na kotli BAXI Duo TEC teplotu vykurovania a aj teplotu vody, ktora ide do rozvodov pitnej vody/baterii.

Dobrý deň,

Teplotu vody ktorá tečie do batérií nie je možné regulovať na termostate Netatmo. Spravidla sa dá nastaviť priamo na kotle.

Komatibilitu kotla Baxi Duo Tec s termostatom Netatmo môžete skontrolovať na stránkach výrobcu termostatu Netatmo. Kotle Baxi Duo tec tam sú, ale je viac typov.

smartparts.sk


Chcem kúpiť - Balík na ovládanie svetla z 2 miest biela Valena™ Life s Netatmo, ale potrebujem ovládať zo 4 miest. Stačí dokúpiť ďalšie 2 vypínače (kód 752185) a pôjdu spárovať s ovládacím modulom?

Dobrý deň, zostava Balík ovládania svetla z 2 miest je predprogramovaná z výroby. Na pridanie ďalšieho ovládača by bolo potrebné celú zostavu vytvoriť s použitím brány nanovo. To je štandardný postup.

Existuje ale aj možnosť pridať do jestvujúcej zostavy nový ovládací prvok systémom takzvaného "poťukania". Tento postup je popísaný na strane 15 katalógu Valena life s Netatmo - návod pre profesionálov, časť Spárovanie bezdrôtových spínačov. Stiahnuť môžete priamo aj cez tento odkaz:

https://www.smartparts.sk/index.php?controller=attachment&id_attachment=6

Niekedy je potrebné tento proces spraviť viackrát kým dôjde ku spárovaniu oboch prvkov. Vo Vašom prípade ťukáte po čiernom mikromodule, nie po zásuvke (ako je uvedené v návode v katalógu).

smartparts.sk


Bude fungovať smart stmievač so stmievateľným svietidlom? Chceme zakúpiť svetlo s funkciou stmievania. Svetlo je ovládané z dvoch miest = sústava dvoch vypínačov - 1x č.6 a 1x č.5b (alebo 6+6). Jen nutné pri kúpe smart vypí . . .

Dobrý deň,

Stmievač uvádzate správny, 752166 by mal fungovať. Aj keď výrobca svietidla neuvádza aký typ stmievania je v svietidle použitý a na 100% je to jasné až po otestovaní. Čo sa týka druhého ovládacieho miesta tam by bolo vhodné použiť bezdrôtový vypínač 752185 alebo dvojitá verzia 752187. Klasický mechanický vypínač nebude fungovať. Fungovať by malo klasické tlačidlo. Aby ste mali k dispozícii smart funkcie a možnosti nastavenia stmievača, je potrebné mať tiež niektorú z brán (obj. č. 199100 alebo 752150)

Vypínač 752184 nemá možnosť pripojenia doplnkového klasického tlačidla na ovládanie svetla z iného miesta. Doplnkový bezdrôtový vypínač netatmo 752185 alebo 752187 fungovať bude. 752184 je ale určený skôr pre inštalácie kde nie je vo vypínači nulový vodič. Ak je ale N-vodič vo vypínači, doporučil by som vždy použiť 752166.

team smartparts.sk


Dobry den mame mechanicke vypinace na vonkajsich zaluzuach. Radi by sme ich vymenili komomet za smartove ovladanie a doplnili aj veterny a slnecny senzor, mate taku sadu? Jedna sa o 8 ks zaluzii v Bratislave

Aký kábel možno použiť pre videovrátniky Legrand?

Na všetky prepojenia vrátnikov Legrand je najvhodnejšie použiť originálny kábel Bticino, ktorý nájdete aj na našom e-shope. Kábel je vhodný na na pripojenie:

 • Vonkajšej jednotky
 • Vnútornej jednotky
 • Elektrického zámku na bránke alebo ovládanie pohonu brány

Kábel je vhodný na malé napätie ale aj 230V a maximálna vzdialenosť medzi vnútorným a vonkajším panelom musí byť menšia ako 100m.

Pri  použití klasického dvojžilového telefónneho kábla (krútený pár; 2x0,28mm2; 0,13 ohm/m) je max. vzdialenosť 80 m.

team smartparts.sk


Aká je životnosť batérií v smart hlaviciach Netatmo a kedy ich vymeniť?

Životnosť závisí od viacerých faktorov:

 • Batérie: používajte kvalitné alkalické alebo lítiové batérie typu AA/LR06 (1,5V). Nabíjacie batérie nie sú vhodné, pretože nemusia byť schopné poskytnúť dostatočný výkon pre ovládací motor hlavice
 • Ventil radiátora: ak je ventil ťažko stlačiteľný, motor spotrebuje na jeho ovládanie viac energie a batérie sa rýchlejšie vybijú. V tomto prípade odporúčame premazať ventil silikónovým olejom podľa tohto návodu:

 

Batéria takmer vybitá

O nízkej úrovni batérie je majiteľ informovaný dvoma spôsobmi:

 • V aplikácii: zobrazí sa chybová hláška
 • Na displeji ventilu: zobrazí sa symbol batérie
Netatmo ventil bateria vybita

Odporúča sa vymeniť batérie do 4 týždňov od momentu zobrazenia výzvy. Postup výmeny batérií nájdete tu:

Výmena batérií v hlavici Netatmo

smartparts.sk


Mám v dome klasické tlačítkové žalúziové ovládače Valena Life a chcel by som ich vymeniť za SMART. Je to možné?

Aby ste pôvodné tlačidlo mohli vymeniť, je potrebné zistiť ako je motor žalúzie ovládaný. Netatmo ovládače slúžia na ovládanie motorov ktoré sú riadené privedením napätia na svorku. Čiže ak je napätie na jednej svorke, motor žalúzie zaťahuje, ak na druhej, motor žalúzie vyťahuje. 

Ovládanie pôvodným žalúziovým vypínačom vyzerá nasledovne: existujúci vypínač len stlačím (nedržím) a žalúzia ide dole, kde sama zastaví. Ak chcem naklopiť lamely, krátko stlačím a stredovým tlačítkom vypnem natočenie.

V takomto prípade by mala byť výmena bezproblémová. Budete potrebovať príslušný počet žalúziových ovládačov (napríklad v bielej farbe), mobilnú štartovaciu bránu alebo štartovaciu sadu.

Ak si nie ste istí, kontaktujte nás a radi Vám poradíme.

smartparts.sk


Problémy s pripojením vnútornej jednotky vrátnika na Wifi

Skontrolujte nasledovné:

 • Pred pripojením vypnite na Wifi routeri 5GHz sieť a nechajte pustenú len 2,4GHz Wifi
 • V prípade že máte viacej prístupových bodov, všetky vypnite a nechajte v prevádzke len WiFi prístupový bod 2,4GHz (s prístupom na Internet) najbližšie k vnútornej jednotke CLASSE 100X / EASY KIT WiFi.
 • Skontrolujte či video vrátnikový systém funguje v bez aplikácie – to znamená ak stlačíte tlačidlo na vonkajšom vstupnom paneli, vnútorná jednotka by mala zazvoniť a rozsvietiť sa jej obrazovka. Po priatí hovoru by mala byť možná komunikácia medzi vonkajším panelom a vnútornou jednotkou a rovnako by malo byť funkčné aj otváranie zámku.

Pokiaľ je všetko v stave ako je uvedené vyššie môžeme začať s procedúrou párovania vnútornej WiFi video jednotky s aplikáciou podľa nasledovného návodu:


Ako vymeniť batérie vo ventile Netatmo?

Výmena batérií v smart hlavici Netatmo:

 1. Odskrutkujte čelný kryt
 2. Odistite a otvorte kovový kryt
 3. Vymeňte batérie, pozor na polaritu!
 4. Zatvorte a zaistite kovový kryt a zaskrutkujte plastový kryt
 

Foto návod:

Vymena baterii hlavice Netatmo
 

Video návod - inštalácia a výmena batérií v smart hlavici Netatmo:

Viac informácií ku životnosti batérií Netatmo nájdete tu.

smartparts.sk


Potrebujem ku videosade alebo prídavnému vstupnému panelu striešku proti dažďu?

V prvom rade strieška proti dažďu sa používa len pri povrchovej montáži vstupného panelu linea 3000. Pri zapustenej montáži je potrebná inštalačná krabica a krycí rámik, strieška sa tam už namontovať nedá.

Strieška je voliteľné príslušenstvo, čiže nie je pre povrchovú montáž nevyhnutná. Zvyšuje však životnosť vstupného panelu, pretože ho vo zvýšenej miere chráni proti vplyvom počasia. Takže jej montáž doporučujeme.

team smartparts.sk


Ako zapojím vrátnika Classe 100/300 s 2 vstupnými panelmi, 2 vnútornými jednotkami a relé pre ovládanie posuvnej vstupnej brány?

Schéma s konfiguráciou nižšie.

zapojenie vratnika s 2 panelmi

team smartparts.sk


Časté otázky

Bez zaradenia
Potrebujem ku videosade alebo prídavnému vstupnému panelu striešku proti dažďu?

V prvom rade strieška proti dažďu sa používa len pri povrchovej montáži vstupného panelu linea 3000. Pri zapustenej montáži je potrebná inštalačná krabica a krycí rámik, strieška sa tam už namontovať nedá.

Strieška je voliteľné príslušenstvo, čiže nie je pre povrchovú montáž nevyhnutná. Zvyšuje však životnosť vstupného panelu, pretože ho vo zvýšenej miere chráni proti vplyvom počasia. Takže jej montáž doporučujeme.

team smartparts.sk


Videovrátniky
Aký zámok odporúčate ku videovrátnikom?

Otestovaný a odporúčaný je tento Elektricky zamok ktorý ponúkame aj na našich stránkach.

Pre zámok výrobca udáva tieto parametre:

 • 18V AC/DC (jednosmerné / striedavé)
 • 4 A impulzný prúd, max. 250 mA prídržný prúd (30 Ω max)

team smartparts.sk


Aký kábel možno použiť pre videovrátnik s vonkajším panelom Linea 3000?

Na všetky prepojenia vrátnikov typu Classe 100, Classe 300 alebo Classe EOS je najvhodnejšie použiť originálny kábel Bticino, ktorý nájdete aj na našom e-shope. Kábel je vhodný na na pripojenie:

 • Vonkajšej jednotky
 • Vnútornej jednotky
 • Elektrického zámku na bránke alebo ovládanie pohonu brány

Kábel je vhodný na malé napätie ale aj 230V.

Pri jestvujúcej kabeláži si prekontrolujte maximálne dĺžky podľa tabuľku nižšie:

kabel vratnik Legrand

team smartparts.sk


Zapojenie videovrátnika - LEGRAND EASY KIT cca 25m na kábel CAT5E FTP?

Dobrý deň,

vo Vašom prípade na vzdialenosť 25 m by to malo byť v poriadku. Ak by bola možnosť výberu, najideálnejší je originál zbernicový kábel Bticino alebo netienený dátový kábel (UTP).

smartparts.sk


Mám set videovrátnika LINEA 3000 .... je možné toto nejako integrovať do Homey Pro verzia Early 2023

Dobrý deň,

v tejto chvíli to možné nie je, a týka sa to všetkých vrátnikov Legrand a Bticino s pripojením na internet a s funkciou presmerovania volania na mobil. Ale do budúcna to nevylučujem, technológie a možnosti integrácie sa stále posúvajú.

smartparts.sk


Ukázať viac >>
Kúrenie a chladenie
Na aký kábel sa zapája inteligentný termostat SMARTHER 230V Wi-Fi? Budeme mať podlahové kúrenie.

Dobrý deň,

Svorkovnica termostatov Legrand / Bticino smarther s montážou do inštalačnej krabice vyzerá takto:

smarther svorkovnica
 • Na pripájacie svorky L a N sa privedie napájací kábel s napätím 230V. Napríklad kábel typu CYKY-J
 • Na výstupné svorky C - NC - NO môžete pripojiť napätie 230V (napríklad na ovládanie ventilov podlahového kúrenia v rozdeľovači kúrenia) alebo ich použiť na ovládanie elektrického / plynového kotla alebo tepelného čerpadla bezpotenciálovým signálom.

V každom prípade ak do miesta inštalácie termostatu privediete kábel CYKY-J 5x1,5 budete mať dostatok vodičov pre všetky možné kombinácie a teoretické možnosti zapojenia.

team smartparts.sk


Je mozne termostatom Netatmo Smart ovladat na kotli BAXI Duo TEC teplotu vykurovania a aj teplotu vody, ktora ide do rozvodov pitnej vody/baterii.

Dobrý deň,

Teplotu vody ktorá tečie do batérií nie je možné regulovať na termostate Netatmo. Spravidla sa dá nastaviť priamo na kotle.

Komatibilitu kotla Baxi Duo Tec s termostatom Netatmo môžete skontrolovať na stránkach výrobcu termostatu Netatmo. Kotle Baxi Duo tec tam sú, ale je viac typov.

smartparts.sk


Aká je životnosť batérií v smart hlaviciach Netatmo a kedy ich vymeniť?

Životnosť závisí od viacerých faktorov:

 • Batérie: používajte kvalitné alkalické alebo lítiové batérie typu AA/LR06 (1,5V). Nabíjacie batérie nie sú vhodné, pretože nemusia byť schopné poskytnúť dostatočný výkon pre ovládací motor hlavice
 • Ventil radiátora: ak je ventil ťažko stlačiteľný, motor spotrebuje na jeho ovládanie viac energie a batérie sa rýchlejšie vybijú. V tomto prípade odporúčame premazať ventil silikónovým olejom podľa tohto návodu:

 

Batéria takmer vybitá

O nízkej úrovni batérie je majiteľ informovaný dvoma spôsobmi:

 • V aplikácii: zobrazí sa chybová hláška
 • Na displeji ventilu: zobrazí sa symbol batérie
Netatmo ventil bateria vybita

Odporúča sa vymeniť batérie do 4 týždňov od momentu zobrazenia výzvy. Postup výmeny batérií nájdete tu:

Výmena batérií v hlavici Netatmo

smartparts.sk


Ako vymeniť batérie vo ventile Netatmo?

Výmena batérií v smart hlavici Netatmo:

 1. Odskrutkujte čelný kryt
 2. Odistite a otvorte kovový kryt
 3. Vymeňte batérie, pozor na polaritu!
 4. Zatvorte a zaistite kovový kryt a zaskrutkujte plastový kryt
 

Foto návod:

Vymena baterii hlavice Netatmo
 

Video návod - inštalácia a výmena batérií v smart hlavici Netatmo:

Viac informácií ku životnosti batérií Netatmo nájdete tu.

smartparts.sk


Smart vypínače a zásuvky
Ako je to z dosahom vypínač - prijímač?
 • V otvorenom priestore je to 100 m
 • V dome / byte to závisí od konštrukcie stien. Pri 20m by mala byť funkčnosť bezproblémová

V prípade problémov sa dá použiť zosilňovací modul – nepoužívaný vypínač ktorý bude plniť funkciu zosilňovača signálu niekde na polceste

team smartparts.sk


Aký je rozdiel medzi vypínačom (stmievačom) s N-vodičom a bez N-vodiča?

Rozdiel je v kabeláži, ktorá je privedená do miesta, kam sa má prístroj namontovať.

 • V novších inštaláciách sú spravidla do inštalačnej krabice privedené všetky 3 vodiče: fázový (ozn. L, často hnedej farby), neutrálny = nulový (ozn. N, modrý) a ochranný (ozn. PE, žltozelený)
 • V starších inštaláciách často prechádza cez krabicu len fázový vodič

Ak sú v krabici všetky 3 vodiče, odporúčame vždy použiť prístroje s N-vodičom. Podľa našich skúseností pracujú lepšie.

Nižšie pre porovnanie schémy zapojenia oboch verzií.

Prístroj s N-Vodičom:

spinac s N-vodicom

Prístroj bez N-vodiča:

spinac bez N-vodica

Chcem kúpiť - Balík na ovládanie svetla z 2 miest biela Valena™ Life s Netatmo, ale potrebujem ovládať zo 4 miest. Stačí dokúpiť ďalšie 2 vypínače (kód 752185) a pôjdu spárovať s ovládacím modulom?

Dobrý deň, zostava Balík ovládania svetla z 2 miest je predprogramovaná z výroby. Na pridanie ďalšieho ovládača by bolo potrebné celú zostavu vytvoriť s použitím brány nanovo. To je štandardný postup.

Existuje ale aj možnosť pridať do jestvujúcej zostavy nový ovládací prvok systémom takzvaného "poťukania". Tento postup je popísaný na strane 15 katalógu Valena life s Netatmo - návod pre profesionálov, časť Spárovanie bezdrôtových spínačov. Stiahnuť môžete priamo aj cez tento odkaz:

https://www.smartparts.sk/index.php?controller=attachment&id_attachment=6

Niekedy je potrebné tento proces spraviť viackrát kým dôjde ku spárovaniu oboch prvkov. Vo Vašom prípade ťukáte po čiernom mikromodule, nie po zásuvke (ako je uvedené v návode v katalógu).

smartparts.sk


Bude fungovať smart stmievač so stmievateľným svietidlom? Chceme zakúpiť svetlo s funkciou stmievania. Svetlo je ovládané z dvoch miest = sústava dvoch vypínačov - 1x č.6 a 1x č.5b (alebo 6+6). Jen nutné pri kúpe smart vypí . . .

Dobrý deň,

Stmievač uvádzate správny, 752166 by mal fungovať. Aj keď výrobca svietidla neuvádza aký typ stmievania je v svietidle použitý a na 100% je to jasné až po otestovaní. Čo sa týka druhého ovládacieho miesta tam by bolo vhodné použiť bezdrôtový vypínač 752185 alebo dvojitá verzia 752187. Klasický mechanický vypínač nebude fungovať. Fungovať by malo klasické tlačidlo. Aby ste mali k dispozícii smart funkcie a možnosti nastavenia stmievača, je potrebné mať tiež niektorú z brán (obj. č. 199100 alebo 752150)

Vypínač 752184 nemá možnosť pripojenia doplnkového klasického tlačidla na ovládanie svetla z iného miesta. Doplnkový bezdrôtový vypínač netatmo 752185 alebo 752187 fungovať bude. 752184 je ale určený skôr pre inštalácie kde nie je vo vypínači nulový vodič. Ak je ale N-vodič vo vypínači, doporučil by som vždy použiť 752166.

team smartparts.sk


Ukázať viac >>