×

Čo treba vedieť pri výbere termostatu

Ako vybrať ten správny termostat? Kam ho umiestniť? Stačí mi jeden pre celý dom alebo mám mať v každej miestnosti samostatný termostat? Pokúsime sa vám poradiť.

Kam umiestniť izbový termostat?

Ak si neviete rady, kam správne umiestniť termostat, tu je pár užitočných pravidiel:

  • termostat neumiestňujte na stenu na ktorú svieti slnko. Slnečné lúče termostat zahrejú a namerané údaje budú nepresné
  • termostat neumiestňujte v blízkosti zdrojov tepla (rúra, radiátor, krb, pec ...)
  • termostat neumiestňujte pri dverách, najmä ak bývajú často otvorené
  • umiestnite termostat do výšky cca 150 cm od podlahy. Meraná teplota lepšie zodpovedá vášmu pocitu a navyše naň lepšie vidíte pri nastavovaní
  • obvodové steny nezateplených alebo zle zateplených budov môžu v zime aj v lete skresľovať nameranú hodnotu. Ak sa dá, radšej sa im vyhnite
  • termostat by nemal byť v kúte za záclonou alebo za nábytkom. Okolo termostatu musí prúdiť vzduch, len vtedy bude meranie presné

Koľko termostatov doma potrebujem?

V zásade existujú dve riešenia: jeden termostat pre celý dom alebo samostatný termostat pre všetky dôležité priestory.

1) Ak sa rozhodnem pre jeden termostat pre celý dom

Štandardne sa umiestňuje do centrálnej časti domu kde sa najčastejšie zdržujete. Spravidla je to obývačka alebo kuchyňa.

Výhody: je to lacné riešenie. Je to jednoduché, len jedno miesto, jeden vývod káblov. Ako centrálny termostat môžete použiť:

Nevýhody: neviete samostatne regulovať teplotu v jednotlivých miestnostiach. To znamená že ak niektorú miestnosť nevyužívate, neviete v nej znížiť teplotu. To platí 100% pri podlahovom vykurovaní. Pri vykurovacích telesách ako radiátory môžete v miestnosti vypnúť radiátor priškrtením ventilu. Ak by ste si však chceli v izbe prikúriť, budete limitovaný centrálnym termostatom. Darmo budete pridávať na ventile, pokiaľ bude centrálny termostat vypnutý. Problém sa dá odstrániť prostredníctvom smart hlavíc s termostatom. Pri takomto riešení si môže ktorákoľvek hlavica vyžiadať od centrálneho termostatu zapnutie vykurovacieho systému. A tak vlastne zmeníte systém z jedným termostatom na viaczónové vykurovanie.

2) Viac termostatov v dome

Tomuto sa odborne hovorí zónová regulácia. V každej zóne = miestnosti si môžete nastaviť inú teplotu. 

Výhoda: väčší teplotný komfort, v každej miestnosti regulujete teplotu individuálne. Vhodné termostaty:

  • niektorý s termostatov smarther v bielej, pieskovej alebo tmavej farbe. Montáž do inštalačnej krabice alebo na povrch, potrebná príslušná kabeláž.
  • smart hlavice s termostatom: vhodné pri vykurovacích telesách. Termostat ovláda kotol (tepelné čerpadlo alebo iný zdroj tepla), hlavice slúžia ako izbové termostaty a regulačné prvky - otvárajú a zatvárajú ventily.

Nevýhoda: izbové termostaty spravidla potrebujú samostatné káble, vyžaduje sa tiež istá koordinácia s vykurovacím systémom.

Smart alebo klasický termostat?

Nič proti klasickému termostatu. Svoje si spraví, zapne alebo vypne. Ak sa však pozrieme čo vedia ponúknuť trochu modernejšie termostaty, zistíme že to nie sú nejaké zbytočné sci-fi nezmysly ale celkom praktické veci.

  • smart termostat sleduje správanie vášho vykurovacieho systému a učí sa z toho. Ak chcete mať napríklad ráno o 7. hodine 22°C, termostat postupne zistí, že potrebuje zapnúť kúrenie o pol hodinu skôr.
  • ak v miestnosti otvoríte okno, smart termostatická hlavica zatvorí prívod teplej vody do radiátora. Pochopí že len vetráte. Po zatvorení okna sa regulácia vráti do bežnej činnosti.
  • viete sledovať vývoj teploty, grafy, prevádzku vykurovacieho zariadenia. Vidíte kedy kotol kúril, koľko času bol v činnosti.
  • ak odchádzate z domu na dlhšie, alebo sa vraciate späť po dovolenke, oceníte možnosť upraviť teplotu prostredníctvom aplikácie.

Je toho omnoho viac, pozrite si detaily produktov v našej ponuke.

Termostat na nevhodnom mieste

Čo robiť, ak už mám káble pripravené na nesprávnom mieste alebo v zlej miestnosti? Použite termostat Netatmo. Na miesto pôvodného termostatu (alebo priamo ku kotlu / tepelnému čerpadlu) umiestnite spínacie relé. Samotný termostat si potom môžte dať napríklad na chladničku alebo nočný stolík. Je totiž bezdrôtový.

Vyberte si z ponuky našich termostatov

 

Prečítajte si tiež článok ako rozumne šetriť energiu

 

Ak ste nenašli odpovede na vaše otázky, kontaktujte nás. Určite nájdeme riešenie.